Join the competition!

Entry registration
Status explanation:
– entry submitted online (non confirmed)
– reported by NAC (no entry fee)
– accepted
Club class
First and last name Glider Contest ID Country Status
1. Gerrard Dale Libelle Std 528 77 United Kingdom
2. Darius Liaugaudas Pegase 101A PL 214 Lithuania
3. Wolli Beyer Libelle H301 YYY 116 Germany
4. Aliaksandr Babkevich TBA TBA 1209 Belarus
5. Niklas Löfgren Cirrus Std A1 550 Sweden
6. Andrej Lebedev ASW-20 WU 393 Lithuania
7. Rasmus Ørskov LS-1f 1F 127 Denmark
8. Per Carlin LS-1f G7 292 Sweden
9. Jaume Prats Libelle Std JC 2048 Spain
10. Sabrina Vogt Libelle Std MT 53 Germany
11. Vinko Soljan ASW 19B HR2 0 Croatia
12. Tim Fletcher Libelle Std TP 172 United Kingdom
13. Dani Zaninovic Jantar std 3 HR1 3960 Croatia
14. Frank Hiemstra Cirrus Std 74 393 Netherlands
15. Jakub Barszcz SZD-55 TK 46 Poland
16. James Crowhurst ASW 19b PG 163 Australia
17. Michael Westbrook ASW 19 J1 1580 United States
18. Ivan Novak Cirrus Std DI 101 Czech Republic
19. Jonas Langenegger LS-4 WG 2173 Switzerland
20. Attila Korom ASW 20 MC 460 Hungary
21. Tim Kuijpers tba TBA 52 Netherlands
22. Jan Rothardt LS-1d 6H 11 Germany
23. Ferenc Tamas LS-3 1A 398 Hungary
24. Peter Bertels Libelle Std TBA 919 Belgium
25. Jaroslav Tomaňa Cirrus Std SN 121 Czech Republic
26. Luca Urbani Cirrus Std C71 273 Italy
27. Boris Žorž Cirrus Std IPF 76 Slovenia
28. Sergei Serov Cirrus Std 75 242 Russian Federation
29. Frantisek Sobek DG 100 G1 708 Slovakia
30. Simone Selvini Cirrus Std 2S 591 Italy
31. Boyd Willat ASW 19 JAY 728 United States
32. Frederic Hoyeau Cirrus Std C12 186 France
33. Jozef Kozar LS-1f MF 99 Slovakia
34. Javier Gaude Ls-4 TBA 513 Argentina
35. Eric Bernard Cirrus Std C11 9 France
36. Simon Gantner LS-4a MN 913 Switzerland
37. Krzysztof Wiercioch SZD-55 M2 873 Canada
38. Allan Barnes LS-1f TBA 94 Australia
39. Juha Vainikka Jantar std 3 T5 1636 Finland
40. Nick Fremau TBA ZS 812 Belgium
41. Felipe Girado LS-4 TBA 0 Argentina
42. Sviatoslav Roublev Discus G3 576 Denmark
43. Vladimir Radovskiy Cirrus Std XII 776 Belarus
44. Aldo Rodríguez Asw-20 70 905 Spain
45. Mario Schupfer ASW-15b MS 265 Austria
46. David Richter-Trummer Libelle H301 RT 474 Austria
47. Sergey Klyuev Jantar std 3 SK 248 Russian Federation
48. Tomasz Rubaj SZD-55 A8 222 Poland
49. Antti Koskiniemi Cirrus Std AK 651 Finland
Status explanation:
– entry submitted online (non confirmed)
– reported by NAC (no entry fee)
– accepted
15-meter class
First and last name Glider Contest ID Country Status
1. Jan Hald Ventus 2cT I 462 Denmark
2. Tim Scott ASG 29 Z3 73 United Kingdom
3. Kristian Roine ASG 29E WS 114 Finland
4. Luke Szczepaniak ASW 27b 2W 908 Canada
5. Adam Woolley JS 3 TBA 153 Australia
6. Alexander Späth Ventus 2ax AS 141 Germany
7. Mike Hürlimann Ventus 2a HQ 674 Switzerland
8. Jan Omsels Ventus 2ax FH 61 Germany
9. Christophe Ruch JS 3 FM 36 France
10. Maximilian Seis JS 3 FQ 162 France
11. Timothy Taylor ASW 27B T6 1556 United States
12. Fernando Silva ASW 27 FS 799 United States
13. André Emmanuel Litt Ventus 2bx MM 149 Belgium
14. Ondrej Bordovsky ASG 29E QZ 295 Czech Republic
15. Zoltan Kore JS3 TBA 321 Hungary
16. Zoltan Hamar Ventus 2ax 5A 472 Hungary
17. Harri Hirvola Ventus 2a EH 106 Finland
18. Sebastian Luengo Ventus 2a TBA 0 Argentina
19. Jeroen van Dijk ASW 27 TBA 872 Netherlands
20. Vitalii Borovik GP-15E VB 567 Russian Federation
21. Daan Spruyt ASW 27 FS 233 Belgium
22. Andreas Lutz Ventus 3T 3V 80 Austria
23. Derren Francis Ventus 3 F2 208 United Kingdom
24. Francisco Ortega ASW 27 27B 394 Spain
25. Sergei Morozov ASG 29 XG 455 Canada
26. Radek Krejcirik Ventus 2ax AX 106 Czech Republic
27. Thomas Gostner Ventus 2ax GT 270 Italy
28. Øjvind Frank Ventus EK 682 Denmark
29. Michael Rass ASG-29 Es MR 237 Austria
30. Vasily Erofeev Ventus 2cx TBA 936 Russian Federation
31. Carlos González de Herrero ASW 27B 7A 1264 Spain
32. Nico Jägli LS-6a WL NJ 2100 Switzerland
33. Cristián Marcaida Ventus 2 TBA 1382 Uruguay
34. Matias Pasztor Ventus 2b MW 309 Argentina
35. Attie Jonker JS 3 OG 70 South Africa
36. Vitautas Sabeckis TBA TBA 192 Lithuania
37. Gvidas Sabeckis TBA TBA 316 Lithuania
38. Uys Jonker JS 3 TBA 33 South Africa
39. Vladimir Foltin TBA TBA 729 Slovakia
40. Sebastian Kawa GP-15 TBA 1 Poland
41. Łukasz Grabowski Diana 2 KK 40 Poland
42. Martin Fürješ Ventus 2b VI 1479 Slovakia
Status explanation:
– entry submitted online (non confirmed)
– reported by NAC (no entry fee)
– accepted
Standard class
First and last name Glider Contest ID Country Status
1. Mogens Hoelgaard Discus 2a AX 406 Denmark
2. Poul Kim Larsen Discus 2a D2 691 Denmark
3. David Bromley LS-8 F1 182 United Kingdom
4. Pascal Brunner Discus 2b PB 1811 Switzerland
5. Miloslav Cink LS-8b JB 26 Czech Republic
6. Marvin Huss Discus 2b YU 0 United States
7. Petri Sucksdorff LS-8 ES 272 Finland
8. Guillaume Girard Discus 2a LV 17 France
9. Frane Franic ASW 24 WL HR3 3416 Croatia
10. Anton Minskiy LS-8 A 523 Russian Federation
11. Norbert Alin Scarlat Discus 2a YB 148 Romania
12. Sandor Laurinyecz Discus 2ax HUN 314 Hungary
13. Dawid Pretorius LS-8 TBA 1418 South Africa
14. Victor-Alex Pop Discus 2a YA 650 Romania
15. Maros Divok Discus 2b DI 204 Slovakia
16. Dominik Jančik LS-8 SI 474 Slovakia
17. Aude Grangeray Discus 2a JPA 50 France
18. Jim Lee Discus 2b MK 2889 United States
19. Pavel Loužecký LS-8b FX 23 Czech Republic
20. Martin Schwab Discus 2a KG 1207 Austria
21. Jeroen Jennen LS-8 LT 150 Belgium
22. Howard Jones Discus 2a 6 328 United Kingdom
23. Björn Gintzel LS-8 neo SB 167 Germany
24. Mateusz Siodłoczek Discus 2a Y 166 Poland
25. Kilian Biechele LS-8 neo M1 86 Germany
26. Makoto Ichikawa LS-8 KS 19 Japan
27. Nico Le Roux LS-8 IZ 1666 South Africa
28. Joris Vainius LS-8 P2 87 Lithuania
29. Sjaak Selen Discus 2a 2S 92 Netherlands
30. Łukasz Błaszczyk Discus 2a I 31 Poland
31. Cristian Franzini LS-8 AU 0 Argentina
32. Tamás Vámosi Discus 2ax HAL 377 Hungary
33. Tizian Steiger Discus 2b TS 595 Switzerland
34. Pablo Vispe ASW-24 WL EX 819 Spain
35. Jan-Ola Nordh Discus 2T TA 82 Sweden
36. Richard Swanstrom Discus 2T IKI 246 Sweden
37. Matthew Scutter Discus 2ax A1 35 Australia
38. Sjors van Loon LS-8 TBA 409 Netherlands
39. Dennis Huybreckx Ls-8 CM 98 Belgium
40. Dmitriy Timoshenko Discus 2a DT 230 Russian Federation
41. Ray Stewart Discus AJ 459 Australia
42. Louis Bouderlique Discus 2a ET 6 France
43. Gonzalo Riera LS-8 W8 312 Argentina
44. Juha Sorri Discus 2b JS 152 Finland
45. Vladas Motuza Discus 2a FL 87 Lithuania
46. Guido Dalla Rosa Prati LS-8 FD 305 Italy
47. Vittorio Pinni LS-8 GG 159 Italy

Entries by country

Country Captain Club class 15-meter class Standard class
1 United States 2 2 2
2 Belgium 2 2 2
3 Austria 2 2 1
4 United Kingdom 2 2 2
5 Finland 2 2 2
6 Russian Federation 2 2 2
7 Australia 2 1 2
8 Spain 2 2 1
9 Czech Republic 2 2 2
10 Belarus 2 0 0
11 Poland 2 2 2
12 Slovakia 2 2 2
13 Japan 0 0 1
14 Argentina 2 2 2
15 Denmark 2 2 2
16 France 2 2 3
17 Italy 2 1 2
18 Sweden 2 0 2
19 Lithuania 2 2 2
20 South Africa 0 2 2
21 Uruguay 0 1 0
22 Romania 0 0 2
23 Germany 3 2 2
24 Switzerland 2 2 2
25 Netherlands 2 1 2
26 Hungary 2 2 2
27 Canada 1 2 0
28 Croatia 2 0 1
29 Slovenia 1 0 0